NOVLJANSKO NARODNO KOLO I NARODNA NOŠNJA


Novljansko narodno kolo posebna je prigoda, u kojoj je nošnja najbrojnija. Kolo se igra tri dana uzastopce u poslijepodnevnim satima na trgu ispred frankopanskog kaštela za vrijeme karnevala ili, kako se u Novom kaže, "MESOPUSTA".
Nositelji običajnog dijela istinske pučke drame koja se odvija grupa je mladića Mesopustara.

Kolo se igra u nedjelju, ponedjeljak i utorak. Mnogobrojne živopisne ženske i muške narodne nošnje oblikuju narodno kolo "u kome je brat do brata" - kako kaže pjesma kola. Ritam kolu daju "pjevači kola" dvoglasnim snažnim pjevanjem junačkih narodnih pjesama u "osmercu", pjesama koje pjevaju o slavnoj prošlosti naših naroda, a posebno žitelju Novog Vinodolskog.

U kulturno nasljeđe Novog Vinodolskog ubrajaju se i stari narodni običaji, pjesme, drveni instrumenti "sopile", a posebno skladno i svečano djeluje sačuvana ženska i muška narodna nošnja. Usmena predaja, ponos i rodoljublje stanovništva sačuvalo je to vrijedno nasljeđe. Ovako sačuvanu narodnu nošnju Novljani pravom nazivaju NOVLJANSKOM NARODNOM NOŠNJOM. I danas Novljani žive s tom nošnjom, pa osim sto je ona prikazana u Muzeju, može se vidjeti i u svečanim prigodama tokom godine.

Brošura novljanskog mesopusta (pdf)

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više