Kula Turnac i muzej

Kulturno srce Novog Vinodolskog

Važan dio Frankopanskog kaštela čine Narodna čitaonica i knjižnica, te Narodni muzej i galerija Novi Vinodolski, dok ga posebno krasi Kula Turnac. Ove kulturne institucije ne samo da čuvaju bogatu povijest ovog kraja, već i oživljavaju kulturni život grada. Narodna čitaonica smještena u prizemlju kaštela, osnovana 1845. godine, i dalje ima ključnu ulogu u obrazovanju i kulturnom uzdizanju zajednice, dok Gradski muzej svojim izlošcima omogućuje uvid u povijest i običaje ljudi ovog kraja. Posebnu čar kaštelu daje Kula Turnac koja u ljetnim mjesecima postaje mjesto gdje se održavaju izložbe renomiranih umjetnika, dok se zimi pretvara u čarobnu Kući Djeda Božićnjaka te postaje omiljeno mjesto za obitelji i djecu.

Narodni muzej

Muzej je otvoren za posjetitelje 1951. g., a od 1973. g. smješten je u frankopanskom kaštelu (s početka 13. st.), na drugom katu, i u kuli Turnac. 

U stalnom postavu zastupljena je arheološka i hidroarheološka, numizmatička, etnografska, povijesna, sakralna i umjetnička građa. Fundus Muzeja čine pokloni pojedinaca iz domovine i iseljeništva, nalazi s istraživanja podmorja, lokaliteta Povile i Lopar (Novi Vinodolski).

Među građom se izdvaja vrijedna arheološka građa koja potječe od 1. do 5. st. i iz 15. st., predmeti vezani za poznatu obitelj Mažuranić podrijetlom iz Novog Vinodolskog (sablja bana Ivana Mažuranića, perjanica, srebrni pokal, reljef koji mu je darovan prilikom imenovanja banom, banove posjetnice, rukopisi, fotografije,…), te izvorna novljanska narodna nošnja i narodni instrumenti vezani za sačuvani autentični folklor toga grada.

Galerija

U galeriji slika izloženi su radovi M. C. Crnčića, O. Ivekovića, V. Nikolić, J. Kljakovića, V. Potočnjaka i drugih slikara. 

Soba u kaštelu, u kojoj je 6. siječnja 1288. g. donesen Vinodolski zakon, najstariji zakonski spomenik slavenskog juga, uređena je kao sala Gradske vijećnice, a uz nju se nalazi i prostor Hrvatskog instituta za ljudska prava. U predvorju su izloženi faksimili karakterističnih stranica prijepisa toga najstarijeg povijesno-pravnog dokumenta – zakonskog teksta pisanoga starim hrvatskim jezikom i glagoljicom.

Zakon je donesen kada su se u Novom Vinodolskom, tada Novom Gradu, prikupili izabrani predstavnici vinodolskih gradova – slobodnih vinodolskih općina, i svjedoči o samosvojnom pravu Slavena u srednjem vijeku, različitome od rimskoga te dokazuje čvrstu organizaciju vinodolskih općina.

  • Trg Vinodolskog zakona 1, 51250 Novi Vinodolski
  • +385 51 244 266
  • info@nmig.hr
  • Radnim danom od 9-12 sati, ostalo vrijeme po dogovoru.
    *Srpanj/Kolovoz:
    Radnim danima i subotom od 9-12 i 19-21, a nedjeljom 9-12
TZ Novi Vinodolski
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.