Stolna crkva sv. Filipa i Jakova i zvonik
Nad starim dijelom Novog Vinodolskog, na visoravni kamene litice, koja se okomito spušta prema moru, ističu se 36 metara visok zvonik i Stolna crkva sv. Filipa i Jakova.
Stara crkva imala je sve do 1909-1911. godine zvonik na krovu crkve. Tih je godina sazidan novi zvonik, odvojeno od crkve, a zvonik na krovu crkve je srušen. Danas je Novi Vinodolski prepoznatljiv upravo po vizuri kojom dominira visoki, bijeli zvonik.
Na mjestu današnjeg zvonika bila je izgrađena 1551. godine zavjetna crkvica sv. Fabijana i Sebastijana, koju je kako legenda priča, narod sagradio u roku od 24 sata, da bi se zaštitio od kuge, koja je u to vrijeme u nekoliko navrata harala ovim krajem.
Današnja stolna crkva građena je u stilu bazilike s tri broda. Na vanjskoj strani zapadnog zida crkve uklesana je godina 1520. kombinacijom arapskih i rimskih brojeva, a zatim glagoljicom. Vjeruje se da je to godina obnove ili dogradnja crkve, jer se pouzdano zna da je u Novom za vrijeme donošenja Vinodolskog zakona već postojala crkva.
U crkvi se pred velikim oltarom nalazi grobnica modruškog biskupa Kristofora Dubrovčanina (Petančića), koji je sa svojim kaptolom pobjegao s Modruša pred Osmanlijama, te u Novom Vinodolskom našao utočište. Tu je i umro 1499. godine. Grobna ploča je od mramora i na njoj je biskupov lik s latinskim natpisom. Desno od oltara je grobnica biskupa Ivana Krstitelja Caballinija, a lijevo biskupa Ivana Krstitelja Ježića. Iznad vrata sakristije stoji reljefni grobni spomenik kanonika opata Nikole Mrzljaka, generalnog vikara Modruške biskupije za biskupa Ježića. Na bočnom oltaru nalazi se drvena gotička madona iz 15. stoljeća.
U Stolnoj crkvi sačuvane su i drvene izrezbarene korske klupe iz druge polovice 17. stoljeća. Klupe su vrhunsko djelo drvorezbarske vještine posljednjeg razdoblja vladavine knezova Frankopana. Oltari su građeni u 19. stoljeću u neoklasicističkom stilu.