Novljanski mesopust

Tradicija, mirisi i veselje kroz stoljeća

Miris kuša, ružmarina i pelina, miris kamena i mora ovdje se isprepleće s mirisom povijesti i legendi. Zaplovite kroz vrijeme i upoznajte stoljetnu tradiciju Novog Vinodolskog! “Po običaju i navadi staroj” uz “bubanj i mužiku” ispočetka nečujno zatim sve glasnije i veselije, Novljanski mesopust uvlači se u svaki kutak Novog Vinodolskog i njegove okolice.

Mesopusni običaji

Mesopusni običaji započinju u četvrtak tri tjedna prije Pepelnice ili Čiste srijede, po katoličkom kalendaru. Od prvoga četvrtka do Pepelnice nižu se brojni događaji koje prati i cijeli niz običaja, plesova i posebno pripremljenih jela i pića.

Tri mesopusna četvrtka, MESOPUSTARI- grupa mladića predvođena auditorom, napovidaju ženidbu starih udovaca i udovica. Nedjelja iza prvoga četvrtka je “Ženidba mlade Mesopustove”, koju najavljuju stari svati, a svi sudionici su muškarci odjeveni u mušku i žensku narodnu nošnju. Vjenčanje se obavlja u jednoj od novljanskih gostionica. Vrhunac običaja započinje u noći mesopusne subote (iza trećega četvrtka), kada se izrađuje i krsti MESOPUST – lutka od slame koja predstavlja muškarca u lijepoj odjeći, lijepoga lica, s polucilindrom na glavi. Sjedi na stolcu, a iznosi se i stavlja na kuke, “na travicu” na zidu kaštela, iznad trga na kojem se igra kolo. On će biti u zatvoru, “v reštu”, i na kraju će biti osuđen.

Mesopusni običaji traju sve do pepelnice, odnosno pusta, kada se prekida kolo i provodi parnica uz čitanje Žitka i paljenje lutke – Mesopusta te završavaju pokladne svečanosti do idućih poklada. Mesopust – lutka osuđen je za sve što ne valja u Novom i oko njega.

Novljanski mesopust 2011. godine je proglašen nematerijalnim kulturnim dobrom Republike Hrvatske.

Novljansko narodno kolo i narodna nošnja

Novljansko narodno kolo posebna je prigoda, u kojoj je nošnja najbrojnija. Kolo se igra tri dana uzastopce u poslijepodnevnim satima na trgu ispred frankopanskog kaštela za vrijeme karnevala ili, kako se u Novom kaže, “mesopusta”.

Nositelji običajnog dijela istinske pučke drame koja se odvija grupa je mladića Mesopustara.

Kolo se igra u nedjelju, ponedjeljak i utorak. Mnogobrojne živopisne ženske i muške narodne nošnje oblikuju narodno kolo “u kome je brat do brata” – kako kaže pjesma kola. Ritam kolu daju “pjevači kola” dvoglasnim snažnim pjevanjem junačkih narodnih pjesama u “osmercu”, pjesama koje pjevaju o slavnoj prošlosti naših naroda, a posebno žitelju Novog Vinodolskog.

U kulturno nasljeđe Novog Vinodolskog ubrajaju se i stari narodni običaji, pjesme, drveni instrumenti “sopile”, a posebno skladno i svečano djeluje sačuvana ženska i muška narodna nošnja. Usmena predaja, ponos i rodoljublje stanovništva sačuvalo je to vrijedno nasljeđe. Ovako sačuvanu narodnu nošnju Novljani pravom nazivaju Novljanskom narodnom nošnjom. I danas Novljani žive s tom nošnjom, pa osim sto je ona prikazana u Muzeju, može se vidjeti i u svečanim prigodama tokom godine.

Igranje kola, pjesma predvođena parovima pivača i ljepota nošnje zasigurno je jedan od najdojmljivijih tradicijskih prizora običajne kulturne baštine koju trebate doživjeti.

Posjetite nas u ovo najveselije doba godine!

TZ Novi Vinodolski
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.